Sağlıklı Beslenme ve Hijyen

BESLENME VE GIDA POLİTİKASI
Beslenme ve Gıda politikamızın temelinde çocukların sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanması ve sağlıklı bireyler olması bulunmaktadır.
Hazırladığımız menüde besin gruplarının orantılı dağıtılmasına özen göstermekteyiz. Sunulan sebze ve meyvelerin taze olmasını sağlamakta ve ürünlerde güvenilir markaların ürünlerini tercih etmekteyiz.
 
Çocuklarda yetersiz beslenme ve sonuçlarının önemini göz önünde bulundurarak; Minik Yıldızlar Okulu olarak “beslenme” standartlarımızın yüksek olması için çalışıyoruz.
 
Yemek planımız günde 3 öğün olarak verilmektedir. Sabahları kahvaltı, öğle yemeği ve öğleden sonra ikindi kahvaltısı verilmektedir. Kahvaltılarda her gün çeşitli peynirler, siyah ve yeşil zeytin,mevsime uygun taze sebzeler(havuç, domates vb.) , süt servis edilmektedir.

Kahvaltıda kahvaltılıkların yanında Aylık yemek listesine göre günlük olarak değişen omlet, tost, haşlanmış yumurta, taze meyve gibi ilave yiyecekler de verilmektedir. Öğle yemeğinde ise çocukların ihtiyaçlarını karşılayacak çorba, ana yemek, tamamlayıcı yiyeceklarin yanısıra salata, yoğurt, zeytin yağlı yiyecekler de servis edilmektedir. Çocuklarda yemek yeme alışkanlıkları desteklenen bir yaklaşımla yemek yedirilmektedir.

Tüm gelişim alanlarında olduğu gibi özbakımda da bireysel farklılıkların olduğunu gözönünde bulundurarak aile ile iletişim halinde yemek alışkanlığı sağlanmaktadır. Bu yaklaşımla her çocuğun yeteri kadar yemesi sağlanmaktadır.

Çocuklarımıza her bir öğünde mutfağımızda taze taze pişen; doğal, paketlenmemiş, işlenmemiş ve sağlıklı gıdalar sunuyoruz.

Çiğ sütü kaynatıyor; yoğurdu mayalıyoruz. Gazlı içecekleri de şeker oranı yüksek hazır meyve sularını da mutfağımıza sokmuyoruz. Şeker oranı düşük komposto, limonata, taze sıkılmış meyve suları ve bitki çayları gibi içeceklerle çocuklarımızın kilo kontrollerine katkıda bulunuyoruz.

Öğünlerde; protein, karbonhidrat, temel yağ asitleri ve şeker miktarlarını titiz bir şekilde düzenliyoruz. Pişirme tekniklerimizde de sağlıklı yöntemlerden uzaklaşmıyoruz. Menümüzde mevsim meyvelerini ve sebzelerini tercih ederek çocuklarımızın metabolizmasını şaşırtmıyoruz.

Her ne kadar çocuklarımız “abur cubur” olarak tanımladığımız paketlenmiş yiyecekleri sevseler de kendilerine hem lezzetli hem de sağlıklı alternatifler sunuyoruz. Ketçap, mayonez, hazır çorbalar, cipsler, hazır bisküviler gibi çocuklarımızın sağlığını olumsuz yönde etkileyen ve kan değerlerini yükselten yiyecekleri kullanmıyoruz. Aynı şekilde protein kaynaklarını seçerken de titiz davranıyoruz.

Prensiplerimiz

  • Yiyecekler günlük olarak okulumuzda hazırlanmaktadır.
  • Meyve ve sebze ürünleri taze olarak tedarik edilmektedir.
  • Besin grupları çocukların ihtiyacına en uygun olarak belirlenmektedir.
  • Hazır gıda ürünleri kullanılmamaktadır.
  • Rafine şeker kullanılmamaktadır.
  • Güvenilir markalar tercih edilmektedir.